Inne materiały

Co powinno się znaleźć na pieczątce firmowej?

Niegdyś, stanowiły one niezbędne wyposażenie każdej firmy, co wynikało z przepisów prawa. Dzisiaj, obowiązek posiadania pieczątki firmowej nie istnieje. Mimo to, większość przedsiębiorców decyduje się na jej wyrobienie. Nie może to dziwić. Pieczątka posiada wiele zalet, a jej wyrobienie nie jest wielkim kosztem, który obciążałby budżet firmy. Sprawdźmy, co powinno znaleźć się na pieczątce firmowej.

Dlaczego warto mieć pieczątkę?

Pieczątki firmowe to przede wszystkim produkty, który podnoszą prestiż przedsiębiorstwa i zwiększają jego powagę. To także świetny sposób na uwierzytelnianie dokumentów, a tym samym zwiększanie poziomu zaufania wśród swoich kontrahentów. Dobrze wykonana pieczątka może być także nośnikiem treści marketingowych. Jeżeli znajduje się na niej dodatkowo mały wzór graficzny, na pewno jej odbitka zapadnie w pamięć osobie, która przyjmuje dokumenty ostemplowane pieczątką. Tym samym wizerunek firmy utrwali się w jej świadomości, a marka będzie automatycznie kojarzona z daną branżą.

Gdzie wykonać pieczątki?

Pieczątki firmowe mogą spełniać swoje zadanie jedynie wtedy, kiedy ich jakość wykonania będzie na najwyższym poziomie. Chodzi o to, by odbitka stała na wysokim poziomie, wszystkie elementy były czytelne i prezentowały się profesjonalnie. Takie warunki może zapewnić jedynie profesjonalna drukarnia. Można skorzystać z usług drukarni online, co znacznie zwiększy wygodę wyrabiania pieczątki i zwolni nas z konieczności przemieszczania się po mieście.

Jakie dane na pieczątce?

Choć pieczątki firmowe nie są już obowiązkowe, to jeżeli się na nie zdecydujemy, musimy na nich zawrzeć konkretne informacje. Kodyfikuje to prawo, a niedostosowanie się do zaleceń może zakończyć się karą. Inne obowiązki ciążą na spółce, inne w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku tej drugiej formy, niezbędnymi danymi są jedynie nazwa firmy, numer NIP i adres siedziby. W przypadku spółki, na pieczątce powinny dodatkowo znaleźć się informacje dotyczące kapitału zakładowego oraz numeru KRS i dane sądu rejestrowego.