Grafik komputerowy
Inne materiały

Projektowanie graficzne – sztuka czy rzemiosło?

W pracy projektanta graficznego najtrudniejsze wcale nie są kwestie techniczne. Projektowanie graficzne, zwłaszcza dla dużych firm, przede wszystkim wymaga od wykonawcy elastyczności i zrozumienia oczekiwań klientów.

Praca artystyczna grafika

Dla wielu grafików to co robią jest swego rodzaju artyzmem. Oczywiście, czasami projektowanie graficzne jak najbardziej jest sztuką artystyczną. Wydaje się jednak, że w przypadku zleceń dla dużych firm jest to raczej rzemiosło. Oczywiście, zdarza się i tak, że wykonując zlecenie dla jakieś dużej instytucji wykonuję projekt, który ma stosunkowo wysoką wartość artystyczną. Przeważnie jednak, jest on wartościowy tylko w konkretnym kontekście i przeznaczeniu dla którego powstał.

Współpraca z wieloma mniejszymi i większymi firmami nauczyła mnie, że tym czego zleceniodawcy ode mnie wymagają nie jest zaspokojenie wysublimowanych gustów estetycznych, lecz coś zgoła odwrotnego. Plakaty, czy tez banery reklamowe mają dotrzeć do jak największej liczby ludzi, przede wszystkim do ludzi przeciętnych. Dlatego też, projektowanie graficzne dla firm wymaga prostoty przekazu. Zbyt wyszukane metaforyczne obrazki czy zdjęcia nie spełnią swojej funkcji, gdy wykonuję zlecenie dla dużej korporacji handlowej czy jakiejkolwiek firmy kierującej swoją ofertę do mas.